Strona główna » 2018 07 28 Ostromecko

2018 07 28 Ostromecko

Data: 28.07.2018 r.

Trasa:  Stanica WOPR Solec Kujawski – Czarnowo – czarny szlak im. prof. Krystyny Wyrostkiewicz – Ostromecko – czarny szlak – Czarnowo – stanica WOPR Solec Kujawski

Długość trasy: 25 km

Prowadził: Łukasz Wojtecki

Tradycyjnie celem jednego z wakacyjnych rajdów organizowanych przez nasz klub jest zespół pałacowo-parkowy w Ostromecku. Pierwotnie planowaliśmy wybrać się tam w pierwszej połowie lipca, ale z przyczyn technicznych rajd został odwołany. Całe szczęście w drugim terminie nie było już żadnych przeszkód. Jak zwykle pierwszym etapem rajdu do Ostromecka była przeprawa przez Wisłę, która udała się dzięki pomocy soleckich WOPR-owców. Jeżeli wierzyć zapowiedziom, to w przyszłym roku turyści będą mogli już korzystać z promu. Następne zadanie – już na drugim brzegu rzeki – polegało na odnalezieniu czarnego szlaku – niegdyś Orlich Gniazd, a obecnie im. prof. Krystyny Wyrostkiewicz. Zadanie zostało wykonane tym prędzej, iż wiązało się z wejściem do lasu, co z kolei dawało trochę wytchnienia przed panującym upałem! Po przejściu kilku kilometrów ujrzeliśmy pozostałości cmentarza. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że w poprzednich latach mijaliśmy to miejsce, nie wiedząc, że znajduje się tam cmentarz. Tym razem jednak wycięte krzaki i oczyszczony teren sprawiły, iż ujrzeliśmy krzyż oraz kilka nagrobków, z których jeden posiadał jeszcze tablicę z informacją o pochowanej osobie. Kiedy doszliśmy do mostu fordońskiego im. Rudolfa Modrzejewskiego, stało się jasne, że do Ostromecka jest już niedaleko. Kiedy doszliśmy do zespołu pałacowo-parkowego, pierwsze kroki skierowaliśmy do pałacowych ogrodów, a następnie na taras tzw. pałacu starego. Następnie – zgodnie z klubową tradycją – urządziliśmy najdłuższy odpoczynek w ogrodzie z widokiem na pałac Schonbornów. Po przerwie chętni zaopatrzyli się jeszcze w pamiątkowe pieczątki do książeczek OTP. Nadszedł czas na powrót. Nasza skromna grupa maszerowała cały czas zgodnie ze znakami czarnego szlaku. Tak było do samego Czarnowa, gdzie skierowaliśmy się w stronę Wisły. Jeszcze tylko powrót łodzią WOPR-u na drugi brzeg i kolejny rajd do Ostromecka można było uznać za zakończony.

Nasza turystyczna ekipa.

Wisła – królowa polskich rzek.

Ruszamy do Ostromecka !

Przed tzw. starym pałacem w Ostromecku.

Ogród pałacowy z widokiem na pałac Schonbornów.

Jeszcze tylko zdjęcie na pamiątkę i pora wracać.

Nad Wisłą w Czarnowie.