Puszczańskie Szlaki

Wędrówkę rozpoczęliśmy na stacji PKP w Cierpicach. Ruszyliśmy w kierunku południowym, przez tereny dawnego pożarzyska. Pierwszym celem naszej wędrówki były zrośnięte sosny. Ten pomnik przyrody jest swoistym totemem Klubu Horyzont.
       Dłuższą przerwę mieliśmy na parkingu przy Jeziorze Nowym. Tam nastąpiło załamanie pogody. Kiedy wędrowaliśmy brzegiem jeziora, zaczął sypać śnieg. Na szczęście nie długo.
       Kolejnym celem było miejsce martyrologii. W pobliżu Zajezierza są zbiorowe mogiły pomordowanych, w czasie ostatniej wojny, mieszkańców powiatu inowrocławskiego.
       Ostatnim etapem było Gniewkowo. Szczególne zainteresowanie wzbudził budynek dawnej Synagogi.
       Obiad zjedliśmy w Pizzerii, na dworcu PKP. Lokal ma bardzo ciekawy wystrój. Jego klimat przypomina nieistniejącą już restaurację: Cień PRL-u w Bieszczadach. Wyposażenie stanowią sprzęty, pochodzące z minionej epoki. Starszym uczestnikom wycieczki nie były obce czarno-białe telewizory i radioodbiorniki z gramofonami, jednak dla młodzieży stanowiły muzealną atrakcję. Na uwagę zasługują archiwalne zdjęcia budowniczych amerykańskich miast. Aż ciarki przechodzą, na widok robotników, którzy siedząc bez żadnych zabezpieczeń, na wysoko umieszczonych rusztowaniach, spokojnie spożywają śniadanie lub czytają gazety. To trzeba zobaczyć.

Migawki z rajdu
Zdjęcia Mariana