Galerie zdjęć
















09:53:36
pi±tek,
03 maja 2024





     2



statystyka

Bieszczadzkie lato



O wycieczce:
Trasa:

Aby powiększyć zdjęcie kliknij na nim

Opis wycieczki

       Dzień pierwszy: Na trasę wyruszyli¶my o godzinie 9:00. Pierwszym celem naszej wycieczki była Bacówka Jaworzec, gdzie mieli¶my pierwszy odpoczynek. Czarnym szlakiem ruszyli¶my w kierunku Przełęczy Orłowicza. Tam przechodzi czerwony szlak na Smerek. Po pół godziny byli¶my na szczycie (1222 m n.p.m.). W czasie długiego odpoczynku podziwiali¶my widoki wsi i najbliższych szczytów. Do Kalnicy wrócili¶my czerwonym szlakiem, o godzinie 16:00.


       Dzień drugi: Na trasę wyjechali¶my o godzinie 9:00. Zaparkowali¶my mikrobus i ruszyli¶my do Łopienki. Cerkiew była otwarta, więc mogli¶my j± zwiedzić. Na szczególn± uwag± zasługuje stylizowana rzeĽba Chrystusa Bieszczadzkiego. Po wyj¶ciu z Cerkwi, spotkali¶my sympatycznego Andrieja zza Uralu. W specyficzny sposób zapoznał nas z histori± Bieszczadów.
Następnie powędrowali¶my do Rezerwatu Sine Wiry, gdzie młodzież zażyła orzeĽwiaj±cej k±pieli w Wetlinie.


       Dzień trzeci: Dzień rozpoczęli¶my od zobaczenia pomnika Karola ¦wierczewskiego. Następnie pojechali¶my do Baligrodu, gdzie zwiedzili¶my Kirkut i obejrzeli¶my Cerkiew z 1877 roku. W Lesku zobaczyli¶my zamek, Kirkut oraz Synagogę obronn±. Po drodzę do Soliny, zatrzymali¶my się przy Kamieniu Leskim. Następnie zwiedzili¶my zaporę w Myczkowcach, po której oprowadził nas bocian. W końcu dojechali¶my do Soliny, gdzie podziwiali¶my jedn± z największych zapór w Polsce.


       Dzień czwarty: Podzielili¶my się na dwie grupy. Czę¶ć osób pojechała do Słowacji, a młodzież zwiedzała obiekty sakralne. Najpierw zwiedzili¶my cerkiew w Smolniku. Następnie obejrzeli¶my cerkiew w Radoszycach, z piękn± dzwonnic±. Najstarsz± cerkiew, bo z 1801 roku obejrzeli¶my w Turzańsku.
W Komańczy zwiedzili¶my trzy obiekty sakralne: cerkiew greko-katolick±, odbudowan± po pożarze cerkiew prawosławn± oraz klasztor Nazaretanek, w którym był niegdy¶ więziony Prymas Polski.
Następnie pojechali¶my do Zagórza gdzie zwiedzili¶my ruiny klasztoru.


       Dzień pi±ty: Podzielili¶my się na dwie grupy. Czę¶ć osób powędrowała tras± piesz± przez Sine Wiry do Polanek, a następnie na Połoninę Wetlińsk±.
Trójka ¶miałków spróbowała swoich sił w Parku Linowym. Po południu spadł deszcz, który zaskoczył amatorów ekstremalnych wędrówek w¶ród drzew.


       Dzień szósty: To była męska wyprawa. Siedmiu wspaniałych ruszyło do najdalszego zak±tka Polski. Samochodem dojechali¶my do Bukowca, który jest osad± najdalej wysunięt± na południowy-wschód naszego kraju. Dalej juz tylko mozna i¶ć pieszo. Wędrowali¶my przez był± miejscowo¶ć Beniowa, gdzie zachował się jedynie cmentarz. Odwiedzili¶my grobowiec Hrabiostwa Stroińskich oraz ruiny ich dworku. W końcu dotarlismy do umownego Ľródła Sanu, które znajduje się przy samej granicy z Ukrain±. W drodze powrotnej zatrzymali¶my się na obiad w Wilczej Jamie, gdzie raczyli¶my się oryginalnymi potrawami z dziczyzny. Wrócili¶my póĽno, bo wdali¶my się w pogawędkę z obsługuj±cym piece do wypalania węgla drzewnego.


       Dzień siódmy: W ostatnim dniu zdobyli¶my najwyższy szczyt polskich Bieszczadów. Grupę poprowadził Łukasz. Pogoda dopisała, więc uczestnicy mogli podziwiać wspaniałe widoki.
To było piękne zakończenie naszej wyprawy.


Krzysztof Skorupka, Daria Jendrzejewska, Monika Ziółkowska

Na Smerek
Łopienka i Sine Wiry
Do Soliny
Bieszczadzkie ¶wi±tynie
Połonina Wetlińska
Do Ľródeł Sanu
Na Tarnicę
Autorzy zdjęć:

Aby powiększyć zdjęcie kliknij na nim

Było tu:948 osób

Klub Turystów Pieszych "Horyzont" Solec Kujawski
admin: Tomasz Zubrycki email: solec.pttk@gmail.com