Wędrówki Horyzontu

Niedzielny rajd rozpoczął się nietypowo. Czwórka piechurów zebranych przy stanicy WOPR w Solcu Kujawskim została przewieziona łodzią motorową na drugi brzeg Wisły w Czarnowie. Tam rozpoczął się marsz, którego głównym celem był zespół pałacowo-parkowy w Ostromecku.
Śmiało można powiedzieć, że był to rajd śladami pierwszych piłkarzy Unii Solec, którzy w dwudziestoleciu międzywojennym w taki właśnie sposób - łodzią do Czarnowa i dalej pieszo - udawali się na mecze z drużyną KS Ostromecko.
       Pierwszym zadaniem było odnalezienie czarnego szlaku im. prof. Krystyny Wyrostkiewicz, który miał zaprowadzić turystów do samego Ostromecka. Mimo początkowych trudności, szlak został szybko odnaleziony. Pogoda dopisała, było bardzo słonecznie. Tempo marszu było dosyć szybkie, toteż turyści z uradowaniem ujrzeli pierwsze zabudowania Ostromecka.
Trzeba przyznać, że zespół pałacowo-parkowy, z roku na rok prezentuje się coraz okazalej, i to pomimo remontu trwającego w starszym pałacu, pochodzącym z XVIII wieku. Najokazalej prezentuje się oczywiście wybudowany w latach 40-tych XIX wieku klasycystyczny pałac wzniesiony przez niemieckiego właściciela Schonborna, oraz położony obok pałacyk myśliwski.
       Po przechadzce po pałacowych ogrodach piechurzy udali się w okolice rezerwatu przyrody Wielka Kępa Ostromecka, a następnie czarnym szlakiem rozpoczęli dalszy marsz. Charakterystycznym punktem na trasie był na pewno wiślany most kolejowo-drogowy im. Rudolfa Modrzejewskiego.
Dalsza droga prowadziła ponownie przez las. Jako ciekawostkę można dodać, że na szlaku znajduje się miejsce oznaczone jako pozostałości grodziska Kamieniec. Kto wie, może to właśnie tutaj w starożytności przebiegał słynny rzymski szlak bursztynowy? Z pewnością było to dobre miejsce na przeprawę na drugi brzeg Wisły.
       Przez krótki czas turyści maszerowali wzdłuż Wisły osiągając ponownie Czarnowo. Ostatnim akordem wyprawy była ponowna przeprawa łodzią motorową, tym razem do Solca.

Migawki z wycieczki