Galerie zdjęć
















10:56:05
piątek,
03 maja 2024





     2



statystyka

Szlaki Torunia



O wycieczce:
Trasa:

Opis wycieczki

        Wyśmienita, słoneczna pogoda sprawiła, że w sobotnim rajdzie wzięła udział spora grupa turystów. Dla niektórych była to pierwsza wycieczka w ramach PTTK.
Marsz rozpoczęliśmy w Cierpicach, skąd niebieskim szlakiem menonitów udaliśmy się do Małej Nieszawki. Tam znajduje się drewniany kościół wybudowany w 1890 roku. Aż do drugiej wojny światowej był to zbór protestancki. Dopiero po wojnie świątynia została przejęta przez katolików.
Następnym celem naszej grupy było odnalezienie ruin krzyżackiego zamku który został postawiony jeszcze w XIII wieku. Okazuje się, że ruiny znajdują się na terenie prywatnej posesji, ponadto odnalezienie utrudniają krzaki i drzewa skrzętnie ukrywające pozostałości zamku. Z okazałej niegdyś budowli, przy której znajdowały się m.in.: wozownia, piekarnia i łaźnia pozostały tylko resztki fundamentów i murów.
Dalej maszerowaliśmy wałem przeciwpowodziowym, z którego mogliśmy dostrzec Wisłę. W ten sposób dotarliśmy do fortu nr 10 (Bateria Nadbrzeżna). Budowla wybudowana w latach 1889-1892 wschodziła w skład toruńskiej twierdzy i miała kontrolować okolicę Wisły. Przy forcie zorganizowaliśmy nieco dłuższy postój.
Kiedy nabraliśmy sił, udaliśmy się w kierunku głównego celu naszej wyprawy - Zamku Dybów. Zamek wybudowany w latach 20-tych XV wieku na polecenie króla Władysława Jagiełły, miał stanowić przeciwwagę dla krzyżackiego Torunia. W 1454 roku na zamku gościł także inny polski władca - Kazimierz Jagiellończyk. Swego rodzaju ciekawostką są pozostałości wieżyczki osadzonej na wysuniętym wsporniku. To rzadkość w polskim budownictwie obronnym. Trzeba przyznać, że pozostałości zamku są w nieciekawym stanie, dało się zauważyć sporo porozrzucanych śmieci, a także napisy pokrywające historyczne mury.
Na sam koniec wycieczki udaliśmy się na teren rezerwatu przyrody Kępa Bazarowa. Znajduje się tam doskonały punkt z widokiem na toruńską starówkę. Warto także dodać, że w 1411 roku, doszło w tym miejscu do podpisania I pokoju toruńskiego. Naszą wędrówkę zakończyliśmy na dworcu PKP Toruń Główny.
Łukasz Wojtecki

Zdjęcia Łukasza
Zdjęcia Ani i Tomka
Zdjęcia Magdy
Autorzy zdjęć:

Było tu:470 osób

Klub Turystów Pieszych "Horyzont" Solec Kujawski
admin: Tomasz Zubrycki email: solec.pttk@gmail.com