Okolice Bydgoszczy

Opady deszczu sprawiły, że na starcie rajdu zgromadzili się tylko najbardziej zdeterminowani turyści.
Naszą wędrówkę rozpoczęliśmy na pętli tramwajowej w Leśnym Parku Kultury i Wypoczynku w Myślęcinku - tam znajduje się początek szlaku im. dra Stanisława Meysnera. Warto dodać, że patron szlaku przez wiele lat był dyrektorem sanatorium w Smukale. Dzięki jego staraniom, placówka jeszcze w dwudziestoleciu międzywojennym zyskała renomę, jako jeden z najlepszych ośrodków w Polsce, w którym leczono chorych na gruźlicę.
Na pierwszym etapie rajdu towarzyszyły nam co prawda opady deszczu, ale bardzo szybko warunki pogodowe zaczęły się poprawiać. Już w okolicach osiedla Piaski dało się zauważyć pierwsze jeszcze nieśmiałe promienie słoneczne. Z każdym kilometrem było coraz ładniej!
Na terenie osiedla Smukała Dolna zobaczyliśmy cmentarz ofiar Obozu Przejściowego z okresu II wojny światowej. Obóz który był początkowo filią obozu Stutthof a następnie w Potulicach działał w latach 1941-1943. Ogółem zmarło w tym miejscu około 700 osób.
Dalsza trasa prowadziła do osiedla Opławiec. Przechodząc przez kładkę na Brdzie mogliśmy nareszcie podziwiać piękno tej rzeki. Całkiem niedaleko - na terenie ośrodka PTTK w Janowie postanowiliśmy urządzić jeden z postojów.
Zwieńczeniem naszej wędrówki była wieś Tryszczyn. W dniu 3 września 1939 roku właśnie w Tryszczynie żołnierze 62 Pułku Piechoty Wielkopolskiej z Bydgoszczy stawili skuteczny opór jednostkom niemieckim. Pod koniec września oraz w październiku 1939 roku w Tryszczynie, hitlerowcy wymordowali 800 Polaków i Żydów w ramach tzw. akcji Inteligencja. Przypomina o tym miejsce pamięci narodowej, które postanowiliśmy odwiedzić. Kilkaset metrów dalej zakończyliśmy naszą wędrówkę.
W drodze powrotnej jadąc PKS-em do Bydgoszczy po raz kolejny mogliśmy przekonać się o tym jaki ten nasz świat jest mały! Otóż tym samym autobusem do Bydgoszczy wracała grupa turystów z klubu Bąbelki z Gdańska, którzy maszerowali dzisiaj w okolicach Buszkowa. Mamy nadzieję, że wkrótce zobaczymy się także na szlaku!

Zdjęcia Tomka