Galerie zdjęć
















07:16:57
piątek,
03 maja 2024





     2



statystyka

Rajd pamięci kapitana Alojzego Bruskiego



O wycieczce:
Trasa:

Opis wycieczki

        Rajd był wspólnym przedsięwzięciem KTP Horyzont oraz Muzeum Solca im. Księcia Przemysła w Solcu Kujawskim.

Zarówno data jak i miejsce sobotniego rajdu nie były przypadkowe. Od 2011 roku, w pierwszy dzień marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, upamiętniający uczestników antykomunistycznego powstania, sprzeciwiających się sowietyzacji kraju. Jednym z Żołnierzy Wyklętych był też Alojzy Bruski ps. Grab, którego oddział wiosną 1945 roku działał na terenie Puszczy Bydgoskiej. Oddział Graba został rozbity przez NKWD w maju 1945 roku w okolicach Kabatu.
Na starcie rajdu stanęła spora grupa turystów z Solca Kujawskiego oraz Bydgoszczy. Jedna osoba przyjechała na rajd aż z Gdańska. Naszą wędrówkę rozpoczęliśmy na stacji PKP w Przyłubiu. Korzystając z puszczańskich szlaków, dość szybkim tempem maszerowaliśmy w kierunku Kabatu.
Na jednym z postojów odbyła się krótka prelekcja, podczas której piechurzy mogli zapoznać się z przykładowym rynsztunkiem żołnierza powstania antykomunistycznego.
Kiedy doszliśmy w okolice Radiowego Centrum Nadawczego, urządziliśmy postój w specjalnie na ten cel przygotowanym miejscu, wyposażonym w stoły i ławki. Podczas postoju prowadzący rajd, przybliżył uczestnikom sylwetkę Alojzego Bruskiego. Warto dodać, że zanim Grab trafił do Puszczy Bydgoskiej, prowadził wcześniej działalność konspiracyjną także na Kaszubach, Pomorzu oraz w Borach Tucholskich.
Następnym charakterystycznym punktem na trasie rajdu była żelbetonowa wieża – pozostałość po poligonie Kabat. Wieżę wybudowano na polecenie Niemców, którzy w czasie II wojny światowej testowali na poligonie m.in. pociski do wyrzutni Nebelwerfer.
W pewnej odległości od wieży znajduje się jedna z ostatnich pamiątek, przypominających, że w miejscu tym znajdowała się kiedyś wieś Kabat. Mowa o pozostałościach cmentarza ewangelickiego – dzisiaj to już zaledwie kilka fragmentów nagrobków, oraz drewniany krzyż ustawiony w 1999 roku, jako wyraz pamięci o zmarłych.
Dalsza część trasy, zgodnie ze znakami zielonego szlaku im. Tadeusza Dolczewskiego, prowadziła w kierunku Solca Kujawskiego, gdzie zakończyliśmy rajd.
Łukasz Wojtecki

Migawki z rajdu
Autorzy zdjęć:

Było tu:307 osób

Klub Turystów Pieszych "Horyzont" Solec Kujawski
admin: Tomasz Zubrycki email: solec.pttk@gmail.com