czwartek,
01 stycznia 1970

Wędrówki Horyzontu

Naszą wędrówkę rozpoczęliśmy na stacji PKP Bydgoszcz Łęgnowo. Piękna pogoda wprost nastrajała pozytywnie do marszu.
Pierwsze kroki skierowaliśmy w okolice zakładu Zachem, gdzie znajduje się początek żółtego Szlaku Puszczańskiego. Jeden z postojów urządziliśmy w okolicach leśniczówki Żółwin. Rajd rajdem, ale tematy rozmów w czasie przerwy były związane raczej z odbywającymi się obecnie w Brazylii mistrzostwami świata w piłce nożnej. Tajemnicą uczestników niech pozostanie, kto naszym zdaniem ma największe szanse na zwycięstwo w turnieju.
Kiedy przekroczyliśmy drogę krajową nr 10, stało się jasne, że jesteśmy niedaleko od Wypalenisk. Ta tętniąca niegdyś życiem wieś, sprawia dzisiaj ponure wrażenie. Widzieliśmy sporo śmieci, pozostałości domostw, a także resztki istniejącej tutaj kiedyś szkoły. W niewiele lepszym stanie znajduje się przydrożna kapliczka maryjna.
Kiedy opuściliśmy Wypaleniska, maszerowaliśmy na wschód w stronę osady Rudy. Następny postój urządziliśmy przy jednej ze stacji leśnej ścieżki przyrodniczo - edukacyjnej Ku źródliskom.
Spośród dwóch alternatywnych dróg powrotu do Solca, wybraliśmy tę prowadzącą przez Otorowo. Minęliśmy kolejno budynek z XVIII wieku zwany potocznie Czarną Warszawą, użytek ekologiczny Biała Góra, oraz miejsce pamięci narodowej.
Ostatnie metry wspólnej wędrówki prowadziły do soleckiego Domu Harcerza. Spotkaliśmy tam część uczestników, trwającego od soboty turystycznego spotkania z piosenką pt. Muzyka ze szlaku. Dzięki uprzejmości organizatorów spotkania - Darii i Krzysztofa, mogliśmy posilić się przy ognisku.

Migawki z rajdu