Rajd na powitanie wiosny

Turyści z K.T.P. Horyzont z Solca Kujawskiego postanowili włączyć się do wojewódzkiej akcji pt. „Powitaj wiosnę w regionie”. Cel akcji – aktywne spędzenie pierwszego dnia wiosny był identyczny z naszymi zamierzeniami.
Tym razem wybraliśmy się na teren Brodnickiego Parku Krajobrazowego. Jest to kolejny - trzeci park krajobrazowy z terenu naszego województwa, który odwiedziliśmy w tym roku.
Na starcie rajdu odbyła się skromna uroczystość. Nasza koleżanka – Aleksandra odebrała odznakę OTP w stopniu popularnym. W tym miejscu wypada jeszcze raz zachęcić turystyczną brać do uzupełniania książeczek OTP.
       Pierwszym charakterystycznym punktem na trasie naszego rajdu było jezioro Bachotek. Poza pięknymi widokami oraz dość licznym ptactwem, naszą uwagę przykuła działalność miejscowych bobrów. Mogliśmy zobaczyć wiele dopiero co powalonych drzew, a także takie, które były już konkretnie obgryzione.
Nie brakowało też wątków historycznych. Zobaczyliśmy między innymi pomnik poświęcony miejscowym Polakom pomordowanym przez Niemców w czasie II wojny światowej. Niedaleko zaś od jeziora Strażym zainteresował nas schron – kolejna pamiątka z okresu wojny.
Wyśmienita pogoda sprawiła, że nasza grupa szła spokojnym tempem. Nie stroniliśmy od dłuższych postojów – jeden z nich zorganizowaliśmy na pomoście nad jeziorem Strażym. Tylko raz podczas całej trasy charakterystyczny krajobraz – leśno-jeziorny zmienił się w iście pustynny. Tej istotnej zmiany dokonały prace leśne i rolne w okolicach miejscowości Mariany. Naszą wędrówkę zakończyliśmy w osadzie Tama Brodzka.
       Nie był to jednak koniec naszej wycieczki. Korzystając ze sposobności wybraliśmy się na spacer do położonej niedaleko Brodnicy. Naszą uwagę zwrócił na przykład rynek w kształcie trójkąta.

Zdjęcia Kamilii
Zdjęcia Mariusza