Rajd na Ułankę

Wyśmienita pogoda, perspektywa niezbyt długiego marszu w spokojnym tempie oraz możliwość zdobycia informacji o byłej osadzie leśnej Trzcianka – tak w skrócie przedstawiał się nasz niedzielny rajd.

Warto dodać, że było to drugie podejście do wyprawy na Ułankę – tydzień wcześniej turystyczne plany pokrzyżowała pogoda. Start rajdu odbył się na Osiedlu Leśnym, przy jednym z marketów. Później, korzystając z leśnych dróg kierowaliśmy się na południe, aż do spotkania z żółtym szlakiem Puszczańskim. Wkrótce osiągnęliśmy polanę zwaną Ułanka. Kiedyś znajdowała się tam osada leśna o nazwie Trzcianka, zamieszkała pod koniec XIX wieku przez ponad 40 osób. W Trzciance znajdowała się wypalania wapna, które było używane do konserwacji Kanału Bydgoskiego. Po II wojnie światowej w Trzciance istniała jeszcze leśniczówka, a w latach 70.-80. ośrodek jeździecki Ułanka. Niestety po tamtych czasach zostały już tylko nieliczne pamiątki. Niemym strażnikiem polany jest głaz z wyrytym napisem Ułanka.
Z kolei w świetnym stanie jest miejsce na odpoczynek dla turystów. Zadaszone miejsca siedzące – zwłaszcza przy gorącej aurze spełniły swoje zadanie wyśmienicie. W drodze powrotnej na chwilę udaliśmy się w kierunku wschodnim, po to, aby zobaczyć pozostałości strzelnicy soleckiego Towarzystwa Powstańców i Wojaków, wybudowanej w 1927 roku.
Wkrótce potem, spacerowym tempem wkroczyliśmy do Solca Kujawskiego, gdzie zakończyliśmy rajd.

Zdjęcia Kamilii