Galerie zdjęć
















10:05:17
piątek,
03 maja 2024





     2



statystyka

Rajd szlakiem Martyrologii Solecczan



O wycieczce:
Trasa:

Opis wycieczki

       Naszą wędrówkę rozpoczęliśmy przy dworcu PKP, skąd ulicą 29 Listopada przeszliśmy pod pomnik Bohaterom Walki i Zwycięstwa 1939-1945. Pomnik autorstwa soleckiego artysty Jerzego Buczkowskiego, został odsłonięty w 1973 roku.
       Spod pomnika udaliśmy się w kierunku kościoła p.w. Św. Stanisława Biskupa i Męczennika. Na przykościelnym cmentarzu znajduje się kilka pomników - miejsc pamięci - m.in.: Kwatera Powstańców Wielkopolskich - upamiętniająca Michała Dyrdę z Jaksic oraz Franciszka Piotrowskiego z Pęchowa - powstańców wielkopolskich poległych w potyczce z Niemcami w okolicach Chrośnej. Obok znajdują się pomniki poświęcone - legioniście Karolowi Klimczakowi, oraz Franciszkowi Pazgratowi - ostatniemu przedwojennemu komendantowi posterunku Policji Państwowej w Solcu Kujawskim. Po drugiej stronie kościelnej alei znajduje się zbiorowa mogiła pierwszych ofiar hitlerowskiej okupacji Solca Kujawskiego.
       Dalsze kroki skierowaliśmy w kierunku Placu Jana Pawła II - kamienica na rogu placu oraz ul. 23 Stycznia była jesienią 1939 roku siedzibą miejscowego Selbstschutzu. W budynku tym przesłuchiwano oraz katowano mieszkańców miasta i gminy.
       Następny punkt naszej wędrówki to Otorowo. W lesie, niedaleko drogi znajduje się pomnik upamiętniający ofiary zbrodni hitlerowskiej. Jesienią 1939 roku hitlerowcy zamordowali w tym miejscu kilkuset Polaków. Dla zatarcia zbrodni, w 1944 roku szczątki pomordowanych zostały przez Niemców spalone.
       W drodze odwrotnej odwiedziliśmy cmentarz przy ul. Piotra Skargi. Znajduje się tam m.in. pomnik porucznika Czesława Kobosa z 62. pułku piechoty oraz drugiego żołnierza, którego danych nie udało się ustalić. Są to ofiary hitlerowskiego nalotu na konwój wojskowy, który został zbombardowany w Parku Miejskim w Solcu Kujawskim w dniu 03.09.1939 r.
       Następnym odwiedzonym przez nas miejscem był pomnik przy ul. Bohaterów Września - upamiętniający zamordowanych w 1939 roku mieszkańców Solca.
       Ostatni punkt naszej wędrówki to tablica u zbiegu ulic Wolności i Toruńskiej, poświęcona Polakom zamordowanym w tym miejscu przez Niemców. Napis na tej tablicy jest błędny. W tym miejscu nikt nie został zamordowany.
Łukasz Wojtecki

Zdjęcia Łukasza
Autorzy zdjęć:

Było tu:235 osób

Klub Turystów Pieszych "Horyzont" Solec Kujawski
admin: Tomasz Zubrycki email: solec.pttk@gmail.com