VI Rajd Długodystansowy TAMTENDYK

W sobotę 9 kwietnia b.r. odbył się VI Rajd Długodystansowy Tamtendyk. Uczestnicy pokonali w tym roku liczącą 40 kilometrów trasę z Solca Kujawskiego do leśniczówki Podlesie koło Gniewkowa.

Na starcie rajdu – dworcu PKP w Solcu Kujawskim stawiło się 22 piechurów z Solca Kujawskiego, Bydgoszczy, Torunia, Inowrocławia, Otorowa, Gdańska, Warszawy, Brzozy Bydgoskiej, Białych Błot, oraz Zamościa koło Bydgoszczy.
Zgromadzonych powitał prowadzący rajd Łukasz Wojtecki, który życzył wszystkim udanej wędrówki.
Pierwszy postój zorganizowano w Rudach. Przy wiacie dla turystów przedstawiciel Nadleśnictwa Solec Kujawski opowiedział piechurom o ścieżce edukacyjnej „Ku źródliskom”, której spory fragment znalazł się na trasie tegorocznego Tamtendyku. Dalsze kilometry wiodły żółtym szlakiem Puszczańskim. Sprzymierzeńcem tamtendykowiczów była pogoda, było ciepło i dość pogodnie. Kolejny postój na polanie Ułanka, był dobrą okazją do odwiedzenia miejsca, w którym kiedyś mieściła się leśniczówka oraz ośrodek jeździecki. Jeszcze kilka kilometrów i nareszcie Łąki Studzienieckie – jak zwykle urzekające wiosną. Z łąk już niedaleko do Chrośnej, półmetek rajdu był już na wyciągnięcie ręki.
Na 20 kilometrze rajdu – przy świetlicy w Chrośnej grupa rajdowa została wzmocniona przez młodzież z Gniewkowa z Januszem Bożko na czele. W tym miejscu pożegnaliśmy też dwójkę turystów, którzy z różnych przyczyn musieli zakończyć wędrówkę. Pozostali uczestnicy ruszyli w dalszą drogę, korzystając niezmiennie z żółtego szlaku. Trasa wiodła przez Dąbrowę Małą, Osiek Wielki w stronę Glinna Wielkiego. Tempo marszu było bardzo konkretne, a młodzież dzielnie dotrzymywała kroku starszym piechurom.
W okolicach Glinna Wielkiego trzeba było zachować większą ostrożność, od tego fragmentu wędrówki szlak był coraz słabiej oznakowany. Całe szczęście obyło się bez problemów z wyborem odpowiedniej drogi. Pomocą techniczną służył w tej części trasy kol. Krzysztof Skorupka. Jako ciekawostkę warto dodać, że grupa przechodziła niedaleko mierzącej 109 m. n. p. m. Góry Toruńskiej – jednego z najwyższych wzniesień w Puszczy Bydgoskiej.
Ostatnie kilometry drogami leśnymi już bez pomocy szlaku wiodły w stronę leśnictwa Podlesie. Zmęczenie wśród uczestników było coraz większe, niemniej wszyscy dotarli do mety. Przy leśniczówce na piechurów ciekała już gorąca grochówka oraz napoje. Po konsumpcji przyszedł czas na podziękowania. Każdy uczestnik rajdu otrzymał pamiątkowy dyplom. Podziękowanie wręczono także leśniczemu p. Krystianowi Kujawińskiemu który udzielił tamtendykowiczom swojej gościny.
VI Rajd Długodystansowy Tamtendyk można było uznać za zakończony.
Klub Turystów Pieszych Horyzont pragnie podziękować za pomoc w organizacji rajdu Urzędowi Miejskiemu w Gniewkowie, Nadleśnictwu Solec Kujawski, Nadleśnictwu Gniewkowo oraz Oddziałowi PTTK przy Klubie Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych.

Zdjęcia Krzysztofa