Rajd do Ostromecka

Wyśmienita pogoda oraz nieco dłuższa przerwa w rajdach sprawiły, że w sobotnie przedpołudnie przy nadwiślańskiej stanicy WOPR-u zgromadziła się spora grupa turystów.
       Tym razem celem naszej wyprawy było Ostromecko i położony tam Zespół Pałacowo – Parkowy. W sumie w zorganizowanym przez nasz klub rajdzie wzięła udział grupa dziewiętnastu piechurów z Solca Kujawskiego, Bydgoszczy, Otorowa i Gdańska. Pierwszą frajdą dla turystów była przeprawa przez Wisłę, która dzięki pomocy soleckich WOPR-owców przebiegła szybko i sprawnie. Po przeprawie pierwszym zadaniem było odnalezienie czarnego szlaku im. prof. Krystyny Wyrostkiewicz. Okazało się to wcale nie takie łatwe. Najbardziej interesujący nas znak szlaku wskazujący wejście na skarpę został niemal całkowicie zasłonięty przez naturę i przez to przeoczony. Nadrobiliśmy przez to kilkaset metrów. Do samego Ostromecka nie było już nieprzyjemnych niespodzianek. Jeszcze kilkaset metrów przed starym pałacem trzeba było jednak delikatnie zmodyfikować trasę. Bardzo wysokie pokrzywy sprawiły, że fragment czarnego szlaku był zbyt trudny do przejścia. W końcu osiągnęliśmy Zespół Pałacowo – Parkowy. Nadszedł czas na przyjemności! Najpierw zwiedzanie. W starszym z pałaców prezentowana jest piękna kolekcja pianin i fortepianów ze zbiorów Andrzeja Szwalbego. Przewodnikiem, który opowiedział turystom historię pałacu oraz kolekcji instrumentów był p. Andrzej Gawroński. Miłym akcentem w tak pięknym otoczeniu było także wręczenie turystom odznak krajoznawczych. Wręczono odznaki „Bydgoszcz i okolice” w stopniu brązowym oraz popularną OTP. Po wyjściu z pałacu nasza grupa skierowała się na rozległy parkowy trawnik. W tym miejscu zorganizowaliśmy najdłuższy postój. Wszystko co dobre jednak szybko się kończy. Nadszedł czas na powrót. Korzystając niezmiennie ze szlaku czarnego skierowaliśmy się w stronę Czarnowa. Łącznie piechurzy pokonali pieszo 25 kilometrów, toteż po dotarciu z powrotem nad wiślaną główkę naprzeciwko Solca Kujawskiego niektórzy odczuwali spore zmęczenie. Jeszcze tylko przewóz przez Wisłę motorówką WOPR-owców i rajd do Ostromecka można było oficjalnie uznać za zakończony.