Przejdź do treści
Strona główna » 2018 04 28 Rajd z Brzozy Bydgoskiej do Solca Kujawskiego

2018 04 28 Rajd z Brzozy Bydgoskiej do Solca Kujawskiego

  • przez

Data: 28.04.2018 r.

Trasa: Brzoza Bydgoska – Piecki – Łażyn – Rudy – Solec Kujawski

Długość trasy: 25 km

Prowadził: Łukasz Wojtecki

     Drugi rajd z cyklu „100 kilometrów na stulecie odzyskania niepodległości” zgromadził na starcie szesnastu piechurów. Początek wędrówki miał miejsce na stacji kolejowej w Brzozie Bydgoskiej. Najpierw turyści przeszli w stronę miejscowego pomnika Powstańców Wielkopolskich, upamiętniającego walki ze stycznia 1919 roku. Dalsza droga wiodła już przez Puszczę Bydgoską. Pierwszy postój został urządzony nad jeziorem Piecki. Przy pięknej pogodzie cała grupa korzystała z odpoczynku na plaży.

      Następnym interesującym punktem na trasie rajdu był pomnik poświęcony placówce konspiracyjnej „Zagroda” z okresu II wojny światowej. Kolejnym ciekawym miejscem był także teren na którym niegdyś znajdowała się wieś Łażyn. W ubiegłym roku postawiono tam pomnik poświęcony Czesławowi Jóźwiakowi – wychowankowi oratorium salezjańskiego – zamordowanemu przez Niemców w czasie II wojny światowej. Czesław Jóźwiak został beatyfikowany w 1999 roku przez papieża Jana Pawła II. Nie był to jeszcze koniec miejsc związanych z historią. Kilka kilometrów dalej turyści zobaczyli krzyż, który upamiętnia katastrofę szybowca, do której doszło latem 1973 roku.

      Wkrótce piechurzy osiągnęli niebieski szlak rowerowy „Świadkowie historii” i korzystając z jego znaków doszli do Rud, a następnie wkroczyli do Solca Kujawskiego. Meta rajdu miała miejsce przy dworcu kolejowym.

Uczestnicy rajdu na stacji w Brzozie Bydgoskiej.

Przy pomniku Powstańców Wielkopolskich.

Maszerujemy czarnym szlakiem.

Piecki.  Nad jeziorem urządziliśmy pierwszy postój.

Pomnik placówki „Zagroda”.

Pomnik poświęcony Czesławowi Jóźwiakowi.

W drodze do Solca.

Dodaj komentarz