Przejdź do treści
Strona główna » 2018 06 23 Olenderski Park Etnograficzny

2018 06 23 Olenderski Park Etnograficzny

  • przez

Data: 23.06.2018 r.

Trasa: Stacja PKP Cierpice Kąkol – Wielka Nieszawka – Olenderski Park Etnograficzny – stacja PKP Cierpice Kąkol

Długość trasy: 9 km

Prowadził: Łukasz Wojtecki

Tym razem celem naszej wycieczki był Olenderski Park Etnograficzny w Wielkiej Nieszawce. Naszą wędrówkę rozpoczęliśmy na stacji PKP Cierpice Kąkol. Dalej korzystając z fragmentu czerwonego szlaku Zielonej Strugi a następnie czarnego szlaku rowerowego dotarliśmy do Wielkiej Nieszawki. Trafić do skansenu nie jest trudno. Co prawda można było spodziewać się większej ilości tablic informacyjnych, to jednak charakterystyczne budynki są dobrze widoczne z dalszej odległości.

Olenderski Park Etnograficzny został oddany do użytku w maju br., także śmiało można powiedzieć, że jest to świeża atrakcja turystyczna w naszym regionie. Nasza skromna grupa miała tego dnia szczęście! Ponieważ spodziewano się zagranicznych gości, na terenie skansenu znajdowali się rekonstruktorzy, którzy odtwarzali kulturę Mennonitów. Dzięki temu mogliśmy zobaczyć w kilku miejscach do czego służył oraz jak obsługiwano stary, zgromadzony na terenie parku sprzęt.

Na terenie Parku znajduje się kilka zagród, w większości już wyposażonych w sprzęty domowe oraz rolnicze. Byliśmy pod wrażeniem tak budynków jak i wysokiej kultury ludzi, którzy je stworzyli. Na pewno powrócimy jeszcze nie raz w to miejsce!

Wspólne zdjęcie z grupą odtwarzającą zwyczaje Mennonitów.

Widok na jedną z zagród.

Wewnątrz zagrody.

Kolejna zagroda.

Zagroda bogatszego gospodarza.

Na terenie Parku znajduje się także XIX-wieczny cmentarz.

Dodaj komentarz