Przejdź do treści
Strona główna » 2021 06 19 Spacer po toruńskich muzeach

2021 06 19 Spacer po toruńskich muzeach

  • przez

Data: 19.06.2021 r.

Trasa: Muzeum Okręgowe w Toruniu – Ratusz Staromiejski, Muzeum Twierdzy Toruń

Prowadził: Łukasz Wojtecki

W pogodną, słoneczną sobotę, w kameralnym gronie wybraliśmy się na spacer po toruńskich muzeach. Pierwsze kroki skierowaliśmy do Ratusza Staromiejskiego. Tam mogliśmy obejrzeć bogate zbiory zgromadzone na wystawie stałej. Ponadto – i to było głównym celem naszej wycieczki – zwiedziliśmy wystawę czasową pt.: „Malarstwo niderlandzkie i flamandzkie ze zbiorów Zamku Królewskiego na Wawelu”. Każdy miał swojego faworyta, w kwestii najbardziej interesującego obrazu. Piszącemu te słowa najbardziej spodobał się portret Władysława Zygmunta Wazy, wykonany w warsztacie Petera Paula Rubensa. Przy okazji wystawy czasowej trafiliśmy na wykład dotyczący motywów marynistycznych w malarstwie niderlandzkim.

Po tak solidnej porcji sztuki najwyższych lotów, przyszedł moment na ucztę dla ciała. Tym razem nasz wybór padł na restaurację oferującą m.in. specjały kuchni gruzińskiej. Warto dodać, że wszyscy byli zadowoleni z tak dokonanego wyboru!

Kolejnym punktem wycieczki było Muzeum Twierdzy Toruń. Obiekt pachnie jeszcze świeżością. Muzeum mieści się w budynku dawnych koszar, będących elementem XIX-wiecznego systemu obronnego, powstałego na polecenie władz pruskich. W poszczególnych salach przedstawiono historię twierdzy, umundurowanie i uzbrojenie służących w niej żołnierzy, a także pracę poszczególnych warsztatów działających na potrzeby załogi. Z pewnością Muzeum Twierdzy Toruń godne jest polecenia i jeszcze nie raz je odwiedzimy!

Łukasz Wojtecki

Uczestnicy wycieczki przy rzeźbie
Przy pomniku Mikołaja Kopernika
Podczas wykładu na temat motywów marynistycznych w malarstwie niderlandzkim
Portret Władysława Zygmunta Wazy
Bogate zbiory wystawy stałej
Przed Muzeum Twierdzy Toruń
Makieta Torunia oraz twierdzy
W czasie wolnym od służby