Przejdź do treści
Strona główna » 2022 10 08 Rajd z Przyłubia do Solca Kujawskiego

2022 10 08 Rajd z Przyłubia do Solca Kujawskiego

  • przez

Data: 08.10.2022 r.

Trasa: Stacja PKP Przyłubie – cmentarz ewangelicki w Przyłubiu – zielony szlak im. T. Dolczewskiego – ul. Lipowa – ul. Tartaczna – ul. Toruńska – Muzeum Solca im. Księcia Przemysła

Długość trasy: 9 km

Prowadził: Łukasz Wojtecki

Dnia 8 października br. Turyści z K.T.P. Horyzont wybrali się na rajd z Przyłubia do Solca Kujawskiego organizowany przez Muzeum Solca im. Księcia Przemysła. Start marszu miał miejsce na stacji PKP Przyłubie. Stamtąd uczestnicy przeszli w stronę byłego cmentarza ewangelickiego. Po krótkim przedstawieniu przez prowadzącego rajd historii nekropolii, piechurzy obejrzeli teren cmentarza. Następnie grupa udała się w kierunku Solca Kujawskiego, korzystając z zielonego szlaku pieszego im. Tadeusza Dolczewskiego. Już na terenie Solca turyści skręcili w stronę ulicy Toruńskiej. Tam piechurzy zobaczyli miejsce, w którym znajdował się kiedyś cmentarz żydowski. Następnie uczestnicy poznali lokalizację soleckiej synagogi. Niestety po obydwu obiektach, świadczących o obecności na terenie naszego miasta małej, lecz dobrze zorganizowanej społeczności żydowskiej, nie ma już żadnego śladu. Zakończenie blisko dziesięciokilometrowej wędrówki miało miejsce przed siedzibą Muzeum Solca im. Księcia Przemysła.

Rajd z Przyłubia do Solca Kujawskiego odbył się w ramach projektu „Solec – otwarte miasto” finansowanego ze środków Muzeum Historii Polski w ramach programu Patriotyzm Jutra.

Łukasz Wojtecki

Na starcie rajdu na stacji PKP Przyłubie
Wspólne zdjęcie uczestników rajdu
Na terenie cmentarza ewangelickiego w Przyłubiu
Na terenie cmentarza ewangelickiego w Przyłubiu
Na zielonym szlaku im. T. Dolczewskiego
W drodze do Solca
Przed siedzibą Muzeum Solca im. Księcia Przemysła