Strona główna » 2023 01 14 Rajd Ku dwóm źródliskom

2023 01 14 Rajd Ku dwóm źródliskom

Data: 14.01.2023 r.

Trasa: Solec Kujawski – dworzec PKP – ulica Leśna – leśne drogi – Rudy – szlak „Miejski” – źródliska – szlak „Miejski”/ żółty szlak „Puszczański” – ścieżka edukacyjno-dydaktyczna „Ku źródliskom” – Rudy – niebieski szlak „Świadkowie historii” – Solec Kujawski

Długość: 17 km

Prowadził: Łukasz Wojtecki

Dnia 14 stycznia br. Klub Turystów Pieszych „Horyzont” z Solca Kujawskiego zorganizował rajd do źródlisk, znajdujących się w Puszczy Bydgoskiej. Zbiórka uczestników miała miejsce przy soleckim dworcu PKP. Stamtąd ponad dwudziestoosobowa grupa piechurów ruszyła w kierunku Drogi Krajowej nr 10. Po jej przekroczeniu turyści udali się w stronę Rud. W pobliżu Leśnictwa Miejskiego jest postawiona obszerna, zadaszona wiata. W tym miejscu uczestnicy wędrówki zorganizowali pierwszy postój. Chociaż bardziej znane są źródliska położone bliżej Rud, to piechurzy pomaszerowali najpierw w kierunku Wypalenisk. Tam w pobliżu szlaku „Miejskiego”, znajdują się, leżące trochę na uboczu, ale równie urocze źródliska. Korzystając z bardzo sprzyjających warunków pogodowych, turyści obejrzeli bardzo dokładnie ten niezwykle urzekający fragment Puszczy Bydgoskiej. Dalsza wędrówka szlakiem „Miejskim” oraz żółtym szlakiem „Puszczańskim”, wiodła do źródlisk położonych bliżej Rud. W 2012 roku otwarto w tym miejscu ścieżkę edukacyjno-dydaktyczną „Ku źródliskom”, będącą owocem współpracy Nadleśnictwa Solec Kujawski i Stowarzyszenia Rozwoju Solca Kujawskiego. Od niedawna ścieżka ma nowe, czytelne oznakowanie i trochę inny przebieg. Można dzięki temu spojrzeć na źródliska z nieco szerszej perspektywy. W drogę powrotną w kierunku Solca Kujawskiego piechurzy udali się korzystając z niebieskiego szlaku „Świadkowie historii”. Rajd zakończono przy soleckim dworcu PKP, zamykając tym samym pętlę, które liczyła łącznie około 17 kilometrów.

Uczestnicy rajdu przed soleckim dworcem PKP
Idziemy ku źródliskom
Tablica informacyjna na szlaku „Miejskim”

Urocze źródliska!
Drugie źródliska położone bliżej Rud.
Na turystów niekiedy też czekają schody…
Już niedaleko do Solca