Przejdź do treści
Strona główna » 2023 06 24 Rajd na Zlot Oddziału PTTK przy KIWspSZ w Bydgoszczy

2023 06 24 Rajd na Zlot Oddziału PTTK przy KIWspSZ w Bydgoszczy

  • przez

Data: 24.06.2023 r.

Trasa: Solec Kujawski – czarny szlak im. Macieja Wdowickiego – Otorowo – Makowiska – Rudy – ścieżka

„Ku źródliskom” – Rudy – Solec Kujawski

Długość: 15 km

Prowadził: Łukasz Wojtecki

W sobotę 24 czerwca br. Klub Turystów Pieszych „Horyzont” zorganizował rajd pieszy, którego celem była miejscowość Rudy i zaplanowany tam Zlot kół i klubów Oddziału PTTK przy Klubie Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych w Bydgoszczy. Start rajdu miał miejsce przy soleckim dworcu PKP. Dalej piechurzy korzystali z czarnego szlaku im. Macieja Wdowickiego. Po drodze turyści zatrzymali się na dłuższą chwilę w Otorowie, przy pomniku upamiętniającym Polaków zamordowanych przez Niemców jesienią 1939 roku. Ponadto uczestnicy zobaczyli dwa interesujące budynki – tzw. Czarną Warszawę, czyli znajdujący się w Otorowie budynek mieszkalny z przełomu XVIII/XIX wieku, który pierwotnie pełnił funkcję spichlerza. Drugi budynek, to niesamowity dom w kształcie imbryka, postawiony niedawno w Makowiskach. Przy pięknej pogodzie piechurzy bardzo szybko dotarli do Rud. Przy wiacie dla turystów czekali już pierwsi uczestnicy zlotu. Swoje reprezentacje na to turystyczne wydarzenie poza naszym klubem wystawiły również: Klub Turystyki Kajakowej „Arka V”, Konfraternia Sierpecka w Bydgoszczy, Klub Turystów Kolarzy „RAMA’ 76”, Klub Narciarski „SKIPOW” oraz Towarzystwo Wzajemnej Adoracji Turystycznej. Po długiej przerwie nareszcie można było znowu się spotkać w szerszym gronie! Zlot rozpoczęła miła uroczystość – prezes naszego Oddziału, kol. Łukasz Wojtecki wręczył kol. Henrykowi Grzegorowskiemu odznakę „50 lat w PTTK”. Uczestnicy zlotu poza integracją, obejrzeli profesjonalny pokaz udzielania pierwszej pomocy, przygotowany przez grupę Bizon z Solca Kujawskiego. Turyści skorzystali także z okazji i odwiedzili znajdującą się w Rudach uroczą ścieżkę „Ku źródliskom”. Przygotowano także konkurs krajoznawczy, w którym ex aequo zwyciężyły reprezentacje Konfraterni Sierpeckiej w Bydgoszczy oraz Klubu Turystów Pieszych „Horyzont” z Solca Kujawskiego, przed „Arką V” oraz „SKIPOW-em”. Cieszy fakt, iż po kilku latach przerwy, na wspólnej turystycznej imprezie mogli spotkać się przedstawiciele klubów naszego Oddziału. Oby tradycja corocznych zlotów została przywrócona!

Łukasz Wojtecki

Piechurzy na starcie rajdu przy soleckim dworcu PKP.

Niezwykły budynek na trasie rajdu – dom imbryk w Makowiskach.

Rudy. Powitanie uczestników zlotu na terenie wiaty dla turystów.

Niespodzianka dla uczestników zlotu! Profesjonalny pokaz udzielania pierwszej pomocy, zaprezentowany przez grupę Bizon z Solca Kujawskiego.

Pamiątkowe zdjęcie uczestników rajdu z naszymi gośćmi z grupy Bizon.

Korzystając ze sposobności, podczas zlotu turyści udali się zobaczyć urocze Źródliska.

Laureaci konkursu krajoznawczego. Reprezentacja naszego klubu zajęła I miejsce ex aequo z Konfraternią Sierpecką z Bydgoszczy. Brawo!

Ekipa Horyzontu pozdrawia ze Zlotu Oddziału!