Przejdź do treści
Strona główna » 2019 05 24-26 XX Rajd Pomorski „Kluka”

2019 05 24-26 XX Rajd Pomorski „Kluka”

  • przez

Data: 24-26.05.2019 r.

Trasa: Okolice Kartuz

Długość trasy: 22 km + 20 km

Prowadził: Marcin Strusiński, KTP Bąbelki Gdańsk

W dniach od 24 do 26 maja br. odbyła się jubileuszowa – XX edycja – Rajdu Pomorskiego Kluka. Organizatorzy rajdu – Oddział Gdański PTTK oraz Klub Turystów Pieszych „Bąbelki” tym razem zaprosili turystów do Kartuz. Jak zwykle przygotowano trasy dla miłośników turystyki pieszej, rowerowej oraz kajakowej.

Skromna reprezentacja naszego klubu uczestniczyła w trasie rekreacyjnej, którą prowadził kol. Marcin. Pierwszy dzień naszej wędrówki to przede wszystkim przepiękne widoki na terenie rezerwatu „Jar rzeki Raduni” oraz ciekawostka w postaci kamiennych kręgów oraz kurhanów w okolicach Trątkownicy (tzw. Kamienne Wesele). Drugi dzień rajdu to kolejne ciekawe i urokliwe miejsca – XIX wieczny kościół w Sianowie, piękne jeziora oraz lasy a na dodatek kuriozalna budowla zamku w Łapalicach. Jako, że świat jest mały, nie zdziwiliśmy się specjalnie, kiedy w bazie rajdu spotkaliśmy kol. Anię z KTR „Torpedo” Solec Kujawski. Kolejny raz miło było się spotkać!

Poza trasami rajdowymi organizatorzy rajdu przygotowali dla turystów wiele atrakcji – była gra miejska, imprezy na orientację, konkurs krajoznawczy oraz koncert szant. Ostatniego dnia rajdu można było zwiedzić Kartuzy. Najciekawszym zabytkiem kaszubskiego miasta jest bez wątpienia XIV-wieczna Kolegiata Wniebowzięcia Maryi Panny. Dach świątyni przypomina… wieko trumny! Poza tym warto odwiedzić Muzeum Kaszubskie im. Franciszka Tredera z ciekawymi eksponatami kultury kaszubskiej. Czyste i zadbane Kartuzy wywarły na nas pozytywne wrażenie. Mamy nadzieję, że uda nam się jeszcze wrócić w to miejsce!

Łukasz Wojtecki

Pierwszy dzień wędrówki. Zaczynamy w Dzierżążnie.
Maszerujemy jarem rzeki Raduni.
Rzeka Radunia.
Spotkanie w bazie rajdu z koleżanką Anią z KTR „Torpedo” Solec Kujawski
Chmielno. Nad jeziorem Białym.
Dużo soczystej zieleni!
Kolegiata Wniebowzięcia Maryi Panny w Kartuzach.
Muzeum Kaszubskie w Kartuzach.

Dodaj komentarz