Przejdź do treści
Strona główna » 2022 10 02 Maraton szlakiem Męczeńskiej Drogi Bł. Księdza Jerzego Popiełuszki

2022 10 02 Maraton szlakiem Męczeńskiej Drogi Bł. Księdza Jerzego Popiełuszki

  • przez

Data: 02.10.2022 r.

Trasa: Bydgoszcz – Strzyżawa – Czarnowo – Zławieś Wielka – Pędzewo – Górsk

Długość trasy: 42 km

Prowadził: Łukasz Wojtecki

W niedzielę 2 października br. odbyła się 30 edycja Biegu Sztafetowego a także 7 edycja Maratonu Szlakiem Męczeńskiej Drogi Księdza Jerzego Popiełuszki. W wydarzeniu biorą udział biegacze, rowerzyści a także miłośnicy pieszych wędrówek. Nasz klub po raz czwarty wystawił swoją reprezentację w maratonie. Tym razem w skład drużyny K.T.P. „Horyzont” weszli Andrzej, Krzysztof i Łukasz. Trasa maratonu wiedzie z Bydgoszczy do Górska i liczy 42 kilometry. Start wędrówki odbył się o godzinie 6 rano przy kościele pw. Św. Polskich Braci Męczenników. Stamtąd piechurzy wyruszyli w kierunku Fordonu. Charakterystycznym punktem na trasie wędrówki był Most Fordoński im. Rudolfa Modrzejewskiego. Z jego wysokości turyści wykonali pamiątkowe zdjęcia krajobrazu wiślańskiego. Następne kilometry prowadziły przez tereny leśne oraz polne. W tegorocznej edycji dopisała pogoda. Co prawda kilka razy lekko pokropiło, ale zawsze szybko następowało rozpogodzenie. Bardzo ważnym punktem na trasie maratonu jest pomnik bł. Księdza Jerzego Popiełuszki w Górsku. Upamiętnia on miejsce, w którym został uprowadzony duchowny. Tradycyjnie meta maratonu odbywa się na terenie Centrum Edukacji Młodzieży w Górsku. Z uwagi na nieco szybsze tempo tegorocznego marszu, a tym samym szybsze osiągnięcie mety, piechurzy z „Horyzontu” mogli zapoznać się z ekspozycją Muzeum ks. Jerzego Popiełuszki. Po zwiedzaniu odbyła się uroczystość, na której uczestnicy biegu sztafetowego oraz maratonu, zostali nagrodzeni medalami, dyplomami i pucharami. Każdy uczestnik wydarzenia mógł także liczyć na ciepły posiłek. Reprezentanci naszego klubu spotkali w Górsku także innych solecczan, którzy pokonali trasę biegiem, lub rowerem. Wszyscy zgodziliśmy się co do tego, że spotkamy się na przyszłorocznej edycji maratonu. Oby w większym gronie! Do zobaczenia na szlaku!

Łukasz Wojtecki

Na starcie wędrówki, przy kościele pw. Św. Polskich Braci Męczenników w Bydgoszczy.
Nadwiślański krajobraz z Mostu Fordońskiego.
W drodze przez las…
Przed pomnikiem Bł. Księdza Jerzego Popiełuszki w Górsku.
Zwiedzamy Muzeum ks. Jerzego Popiełuszki w Górsku.
Reprezentacja K.T.P „Horyzont” kolejny raz spisała się na medal!