Przejdź do treści
Strona główna » 2018 12 15 Zwiedzamy Włocławek

2018 12 15 Zwiedzamy Włocławek

Data: 15.12.2018 r.

Trasa: Bazylika Katedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny – Muzeum Historii Włocławka – Zbiory Sztuki Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej

Prowadził: Łukasz Wojtecki

Tym razem skromna delegacja naszego klubu wybrała się na zwiedzanie Włocławka. Nasze plany obejmowały zwiedzanie katedry oraz dwóch muzeów. Ale po kolei. Pierwsze kroki skierowaliśmy w stronę Bazyliki Katedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Masywna sylweta świątyni, sprawia, że jest widoczna ze znacznej odległości. Naszym przewodnikiem po katedrze był pan Tomasz, który opowiedział nam m.in., że budowa, głównie z przyczyn finansowych trwała… kilkadziesiąt lat. Ciekawostką jest także grobowiec biskupa kujawskiego Piotra z Bnina, wykonany przez Wita Stwosza. Naszą uwagę zwróciło również sklepienie gwiaździste oraz witraże z XIV wieku.

Drugim punktem naszej wycieczki było Muzeum Historii Włocławka. Po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontem, placówka udostępniła zwiedzającym swoje zbiory. Było na co popatrzeć! Bogate zbiory archeologiczne, spora kolekcja broni, przedmioty życia codziennego, pamiątki z okresu II wojny światowej oraz PRL-u. Historia miasta została zaprezentowana w sposób interesujący a przy tym jasny i czytelny.

Po przerwie na obiad udaliśmy się do jednego z oddziałów Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej – aby zobaczyć zbiory sztuki. Zwiedziliśmy tam dwie wystawy: „Gdy śliczna panna – Boże Narodzenie w malarstwie, grafice i rysunku od XVI do XXI wieku” oraz wystawę rzeźb Stanisława Zagajewskiego.

                                                                                     Łukasz Wojtecki

Dzień dobry! Pozdrawiamy z Włocławka!

Bazylika katedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

Zwiedzamy Muzeum Historii Włocławka

Kolekcja broni

W starym zakładzie fotograficznym

Zwiedzamy zbiory sztuki w Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej

Dodaj komentarz