Przejdź do treści
Strona główna » 2022 02 05 Drugie źródliska

2022 02 05 Drugie źródliska

  • przez

Data: 05.02.2022 r.

Trasa: Solec Kujawski – leśne drogi – Rudy – szlak „Miejski” – źródliska – szlak „Miejski” – Rudy – Otorowo – Solec Kujawski

Długość trasy: 16 km

Prowadził: Łukasz Wojtecki

Dnia 5 lutego br. Klub Turystów Pieszych „Horyzont” z Solca Kujawskiego zorganizował rajd pieszy, którego celem były puszczańskie źródliska. Nie chodzi tutaj jednak o źródliska przez które prowadzi ścieżka edukacyjno-przyrodnicza, otwarta w 2012 roku. Nie każdy wie, że w Puszczy Bydgoskiej znajdują się drugie źródliska. Są one położone bardziej na zachód w kierunku Wypalenisk.

Start rajdu miał miejsce przy soleckim dworcu PKP. Stąd kilkunastoosobowa grupa piechurów z Solca Kujawskiego i Bydgoszczy udała się kierunku południowym. Po przekroczeniu Drogi Krajowej nr 10 turyści obrali kierunek na Rudy. Pierwszy postój urządzono przy wiacie dla turystów, położonej przy Leśnictwie Miejskim. W tym miejscu zaczyna się nowy, niedawno wytyczony szlak „Miejski”, którego łączna długość wynosi 4 kilometry. Korzystając z tego szlaku turyści, po przejściu około kilometra zobaczyli tablicę, informującą że znajdujemy się w pobliżu źródlisk. Przez następne minuty piechurzy mogli podziwiać przepiękne widoki. Jakby na zawołanie w tym miejscu poprawiły się warunki pogodowe, a zza chmur wyjrzało słońce. Niezwykły charakter źródlisk polega na tym, że występują one na terenie ubogim w zasoby wodne. Wśród uczestników rajdu byli tacy, którzy to miejsce zobaczyli dopiero pierwszy raz. Na pewno warto je odwiedzić! W drogę powrotną turyści udali się korzystając ze szlaku „Miejskiego”, który wkrótce spotkał się z żółtym szlakiem „Puszczańskim”. Droga powrotna wiodła następie przez Rudy i Otorowo. Szesnastokilometrowa wędrówka dobiegła końca przy soleckim dworcu PKP.

Łukasz Wojtecki