Strona główna » 2023 01 29 Rajd z Solca Kujawskiego do Nowej Wsi Wielkiej

2023 01 29 Rajd z Solca Kujawskiego do Nowej Wsi Wielkiej

Data: 29.01.2023 r.

Trasa: Solec Kujawski – leśne drogi – Rudy – czarny szlak im. Macieja Wdowickiego – Łażyn – żółty szlak im. bł. Czesława Jóźwiaka – Nowa Wieś Wielka

Długość trasy: 19 km

Prowadził: Łukasz Wojtecki

W ostatnią niedzielę stycznia, grupa sześciu piechurów udała się na rajd z Solca Kujawskiego do Nowej Wsi Wielkiej. Marsz był częścią większej imprezy, zorganizowanej przez stowarzyszenie Rowerowa Brzoza w ramach 31. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Poza skromną grupą piechurów z Horyzontu, w imprezie wystartowali również biegacze i piechurzy, którzy zaczynali trasę w Brzozie Bydgoskiej lub w Bydgoszczy. Piechurom dopisała pogoda. Można było podziwiać Puszczę Bydgoską w zimowej szacie. Podczas pierwszego postoju w Rudach, doszło do przypadkowego aczkolwiek bardzo sympatycznego spotkania z grupą turystów z Towarzystwa Wzajemnej Adoracji Turystycznej z Bydgoszczy. Bydgoska grupa udała się na rekonesans terenu przed planowanym własnym rajdem. Turyści z Horyzontu skierowali się do Łażyna, korzystając z czarnego szlaku im. Macieja Wdowickiego. Na trasie wędrówki znalazł się dzięki temu rezerwat przyrody Łażyn, chroniący stary drzewostan sosnowy. Po dotarciu do miejsca, w którym znajdowała się kiedyś wieś Łażyn, rajd przestał być cichą wędrówką przez Puszczę. W tym miejscu krzyżowały się trasy piechurów i biegaczy. Nie przypadkiem w Łażynie znajdowała się strefa bufetowa, w której uczestnicy imprezy mogli poczęstować się drożdżówką czy owocami. Przygotowano także napoje. Od Łażyna turyści kontynuowali marsz żółtym szlakiem im. bł. Czesława Jóźwiaka. Od tego momentu, aż do samej Nowej Wsi Wielkiej można było spotkać piechurów oraz biegaczy, a wśród nich także solecczan. Na mecie, którą zlokalizowano przy siedzibie Ochotniczej Straży Pożarnej w Nowej Wsi Wielkiej, na każdego uczestnika czekała pyszna grochówka a także kiełbaski, gorące napoje i słodycze. Ponadto wszyscy piechurzy i biegacze otrzymali pamiątkowy medal. Dziękując Rowerowej Brzozie za możliwość wzięcia udziału w imprezie, mamy nadzieję, że na stałe trafi ona do turystycznego kalendarza naszego klubu.

Piechurzy na starcie rajdu w Solcu Kujawskim.
Spotkanie z TWAT-em przy wiacie dla turystów w Rudach.
Jak zawsze humory na trasie dopisywały!
W rezerwacie przyrody Łażyn.
Łażyn, na spotkaniu trasy biegowej oraz tras pieszych.

Kamień upamiętniający bł. Czesława Jóźwiaka.

Spotkanie na trasie z biegaczami z Solca.
Na mecie w Nowej Wsi Wielkiej.