Przejdź do treści
Strona główna » 2021 09 19 Rajd pamięci bł. Czesława Jóźwiaka

2021 09 19 Rajd pamięci bł. Czesława Jóźwiaka

  • przez

Data: 19.09.2021 r.

Trasa: Solec Kujawski – Rudy – Łażyn – Rudy – Solec Kujawski

Długość: 24 km

Prowadził: Łukasz Wojtecki

W niedzielę 19 września br. Muzeum Solca im. Księcia Przemysła oraz Klub Turystów Pieszych „Horyzont” zorganizowali rajd pieszy pamięci bł. Czesława Jóźwiaka. Jeszcze nie rozpoczęła się wędrówka a na uczestników już czekały dwie niespodzianki. Pierwszą był fakt, że na starcie pojawiła się grupa harcerzy z Poznania! Młodzi skauci należeli do szczepu, którego patronem jest właśnie bł. Czesław Jóźwiak. Drugą niespodzianką były pamiątkowe znaczki dla uczestników rajdu.

Pierwsze kilometry wiodły ulicą Leśną. Po przekroczeniu Drogi Krajowej nr 10 grupa weszła do Puszczy Bydgoskiej i skierowała się w stronę Rud. Tym razem turyści ominęli urokliwe źródliska i przy pomocy czarnego szlaku podążali w kierunku Łażyna. Po drodze znajduje się Rezerwat Przyrody Łażyn, w którym można podziwiać stary drzewostan sosnowy. Wkrótce piechurzy doszli do miejsca w którym niegdyś znajdowała się wieś Łażyn. Właśnie tam 7 września 1919 roku urodził się Czesław Jóźwiak. Patron rajdu należał do oratorium salezjańskiego w Poznaniu, był jednym z tzw. Poznańskiej Piątki. W trakcie II wojny światowej aresztowany przez Niemców, został stracony dnia 24 sierpnia 1942 r. W 1999 roku Czesław Jóźwiak oraz jego koledzy z tzw. Poznańskiej Piątki zostali ogłoszeni błogosławionymi. Na terenie byłej wsi znajduje się obecnie kamień poświęcony błogosławionemu, a także tablice przypominające życiorys Jóźwiaka a także historię wsi Łażyn. Warto dodać, że błogosławiony jest również patronem szlaku pieszego wiodącego z Brzozy Bydgoskiej do Nowej Wsi Wielkiej.

W drodze powrotnej piechurzy minęli dworek, który w dwudziestoleciu międzywojennym należał do Leokadii i Zygmunta Zielonackich. Państwo Zielonaccy zostali zamordowani przez Niemców jesienią 1939 roku, o czym przypomina kamień znajdujący się w Rudach. Następnie uczestnicy rajdu przeszli przez Drogę Krajową nr 10 i przy pomocy niebieskiego szlaku rowerowego dotarli do Solca. Tam zakończono rajd.

Łukasz Wojtecki