Przejdź do treści
Strona główna » 2023 08 12 Rajd z Przyłubia do Solca Kujawskiego

2023 08 12 Rajd z Przyłubia do Solca Kujawskiego

  • przez

Data: 12.08.2023 r.

Trasa: Stacja PKP Przyłubie – cmentarz ewangelicki w Przyłubiu – strzelnica Kurkowego Bractwa Strzeleckiego – zielony szlak im. T. Dolczewskiego – Solec Kujawski

Długość: 10 km

Prowadził: Łukasz Wojtecki

We wczesne sobotnie popołudnie, grupa dziewięciu piechurów wybrała się na rajd z Przyłubia do Solca Kujawskiego. Start wędrówki miał miejsce przy stacji PKP Przyłubie. Dalej turyści przemaszerowali w kierunku cmentarza ewangelickiego. Po krótkim rysie historycznym nekropolii, uczestnicy rajdu obejrzeli pozostałości nagrobków, krzyży i płotków. W niektórych miejscach można odczytać dane pochowanych w tym miejscu byłych mieszkańców Przyłubia, którzy zmarli w XIX wieku.

Dalej piechurzy – korzystając z asfaltowej drogi – przemaszerowali w kierunku strzelnicy soleckiego Kurkowego Bractwa Strzeleckiego. Tego dnia na terenie obiektu odbywał się piknik strzelecki, zorganizowany z okazji przypadającego wkrótce święta Wojska Polskiego. Słoneczna pogoda sprawiła, że frekwencja na wydarzeniu była bardzo wysoka. Na uczestników czekał m.in. pokaz sprzętu strażackiego i policyjnego. Swój sprzęt prezentowała także solecka grupa Bizon. Długie kolejki ustawiały się oczywiście do strzelnicy. Każdy mógł też posmakować pysznej grochówki. Po około godzinnym pobycie na pikniku nadszedł czas na dalszą wędrówkę. Turyści skorzystali tego dnia z zielonego szlaku pieszego im. Tadeusza Dolczewskiego. W bardzo słonecznej aurze szybko osiągnięto Solec Kujawski. Przy ulicy Kujawskiej niespodzianka – na kilku sosnach uczestnicy rajdu dostrzegli tabliczki „Pomnik Przyrody”. Do mety rajdu było już coraz bliżej. Jeszcze tylko marsz w kierunku Parku Miejskiego, przejście w kierunku ulicy Dworcowej i przy samym dworcu PKP wędrówka dobiegła końca.        

                                                                                                          Łukasz Wojtecki

Uczestnicy rajdu w pobliżu stacji PKP Przyłubie.

Marsz w kierunku cmentarza ewangelickiego.

Na cmentarzu.

Na pikniku strzeleckim.

Widok ogólny na strzelnicę.

Marsz w kierunku Solca Kujawskiego.