Strona główna » 2023 11 26 Rajd „Ku dwóm źródliskom”

2023 11 26 Rajd „Ku dwóm źródliskom”

Data: 26.11.2023 r.

Trasa: Solec Kujawski – Rudy – Szlak Miejski – źródliska – żółty szlak „Puszczański” – Rudy – Ścieżka Edukacyjno-Przyrodnicza „Ku źródliskom” – Solec Kujawski

Długość: 17 km

Prowadził: Łukasz Wojtecki

Dnia 26 listopada br. Klub Turystów Pieszych „Horyzont” z Solca Kujawskiego zorganizował rajd do źródlisk zlokalizowanych na terenie Puszczy Bydgoskiej. Start wędrówki miał miejsce przy soleckim dworcu PKP. Stamtąd blisko dwudziestoosobowa grupa udała się w kierunku Rud. Przy wiacie dla turystów, zlokalizowanej na terenie Leśnictwa Miejskiego nastąpiło spotkanie z resztą uczestników wędrówki. W ten sposób grupa wzrosła do ponad trzydziestu piechurów. W pierwszej kolejności turyści udali się do źródlisk położonych w okolicach Wypalenisk. Niestety ten cenny i malowniczy obszar puszczańskiego krajobrazu jest zagrożony zniszczeniem, w związku z budową drogi ekspresowej S 10. Dalszą część rajdu piechurzy kontynuowali korzystając ze „Szlaku Miejskiego” oraz żółtego szlaku „Puszczańskiego” im. Janusza Umińskiego. W pobliżu Rud grupa udała się w stronę ścieżki edukacyjno-przyrodniczej „Ku źródliskom”. Ścieżka ta, została oddana do użytku w 2012 roku w ramach projektu zrealizowanego przy współpracy Stowarzyszenia Rozwoju Solca Kujawskiego oraz Nadleśnictwa Solec Kujawski. W 2022 roku ścieżka doczekała się nowego oznakowania, zachowana została jednak jej długość, która liczy 3,5 kilometra. Puszczańskie źródliska urzekają o każdej porze roku. Niektórzy uczestnicy rajdu zobaczyli te miejsca po raz pierwszy, natomiast wszyscy wyrazili nadzieję, że jeszcze będzie można zobaczyć je w przyszłości.

Na starcie rajdu przy soleckim dworcu PKP.

Po przekroczeniu DK nr 10.

Koniec przerwy! Piechurzy opuszczają wiatę dla turystów przy Leśnictwie Miejskim.

Przy „pierwszych” źródliskach, położonych bliżej Wypalenisk.

Przy jednej z zastawek.

Silna ekipa rajdowa!