Przejdź do treści
Strona główna » 2023 04 15 XIII Rajd Długodystansowy „Tamtendyk”

2023 04 15 XIII Rajd Długodystansowy „Tamtendyk”

  • przez

Data: 15.04.2023 r.

Trasa: Toruń – Rezerwat Kępa Bazarowa – Zamek Dybowski – Fort X Twierdzy Toruń – niebieski Szlak Mennonitów – Mała Nieszawka – Wielka Nieszawka – Cierpice – stacja PKP Cierpice Kąkol – czerwony Szlak Zielonej Strugi – Leśnictwo Zielona – Leśnictwo Niedźwiadki – Leśniczówka Podlesie k. Gniewkowa

Długość: ok. 32 km

Prowadził: Łukasz Wojtecki

Dnia 15 kwietnia br. odbyła się XIII edycja Rajdu Długodystansowego „Tamtendyk”. Jest to jeden ze sztandarowych rajdów naszego klubu, który co roku przyciąga miłośników pieszych wędrówek po Puszczy Bydgoskiej. Start tegorocznego rajdu miał miejsce w Toruniu, na terenie rezerwatu przyrody „Kępa Bazarowa”. Z umieszczonej nad Wisłą platformy widokowej, rozpościera się idealny widok na toruńską starówkę. Kolejną atrakcją na trasie rajdu były ruiny Zamku Dybowskiego. Historia budowli sięga XV wieku, i jest związana z konfliktem polsko-krzyżackim. Około dwóch kilometrów dalej na uczestników czekał następny ciekawy obiekt, a mianowicie Fort X Twierdzy Toruń – Bateria Nadbrzeżna. Budowla postawiona pod koniec XIX wieku miała za zadanie kontrolę doliny Wisły oraz linii kolejowej biegnącej z Torunia do Bydgoszczy. W tegorocznej edycji rajdu na pewno przydały się parasole oraz peleryny przeciwdeszczowe. Deszcz towarzyszył piechurom przez sporą część wędrówki. Jeden z postojów urządzono przy pomennonickim kościele z 1890 roku, znajdującym się Małej Nieszawce. Od tego momentu warunki pogodowe uległy poprawie, przynajmniej na jakiś czas… Na stacji PKP Cierpice Kąkol do turystów dołączyli miłośnicy pieszych wędrówek z Gniewkowa. W tym miejscu liczba uczestników rajdu wzrosła do 40. Już połączone grupy wybrały się nad Zieloną Strugę. Zwłaszcza w okolicach Leśnictwa Zielona puszczańska rzeczka wygląda uroczo. Piechurzy skorzystali nadarzającej się okazji i wykonali w tym miejscu wiele zdjęć na pamiątkę. Następnie turyści maszerowali szlakiem Zielonej Strugi na terenie Leśnictwa Niedźwiadki i dalej do Leśnictwa Podlesie. Zakończenie rajdu odbyło się przy Leśniczówce Podlesie, gdzie wszyscy piechurzy mogli liczyć na przepyszny posiłek! Po konsumpcji wręczono podziękowania dla osób i instytucji, które wsparły organizację rajdu oraz oczywiście dla dzielnych uczestników. Klub Turystów Pieszych „Horyzont” składa serdeczne podziękowania wszystkim osobom i instytucjom, które wsparły organizację XIII Rajdu Długodystansowego „Tamtendyk”. Dziękujemy Urzędowi Miejskiemu w Gniewkowie, Nadleśnictwu Gniewkowo, Miejsko Gminnemu Ośrodkowi Kultury Sportu i Rekreacji w Gniewkowie, Szkole Podstawowej nr 2 w Gniewkowie, Kołu Gospodyń Wiejskich z Suchatówki. Dziękujemy za pomoc niezawodnemu przyjacielowi naszego Klubu – koledze Januszowi Bożko. Dziękujemy p. Mariuszowi Kwiatkowskiemu, soleckiej radnej Grażynie Bieniek, Urzędowi Miejskiemu w Solcu Kujawskim a także p. Mariuszowi Marcowi. Jeszcze raz dziękujemy za wspólną wędrówkę i tradycyjnie do zobaczenia na szlaku!

Łukasz Wojtecki

Początek rajdu. Uczestnicy wędrówki na terenie Rezerwatu Kępa Bazarowa w Toruniu.

Kolega Kamil na czele grupy piechurów.

Przy Forcie X Twierdzy Toruń – Bateria Nadbrzeżna.

Stacja PKP Cierpice Kąkol. Do uczestników rajdu dołączyli miłośnicy wędrówek z Gniewkowa.

Podczas tegorocznej edycji rajdu przydały się parasole oraz peleryny przeciwdeszczowe.

Przy Zielonej Strudze.

Postój przy Leśnictwie Zielona.

Zakończenie rajdu na terenie Leśniczówki Podlesie.