Przejdź do treści
Strona główna » 2024 04 28 Czy w Solcu zawsze blisko…było na boisko?

2024 04 28 Czy w Solcu zawsze blisko…było na boisko?

  • przez

Data: 28.04.2024 r.

Trasa: Solec Kujawski – Skwer gen. Antoniego Hedy-Szarego – ul. Toruńska – ul. Adama Mickiewicza – ul. Bydgoska – ul. Piastów – ul. 29 Listopada – ul. Stefana Roweckiego „Grota” – stadion OSiR – okolice Osiedla Robotnicza – Osiedle Toruńskie

Prowadził: Rafał Kubiak

Dnia 28 kwietnia br. odbyła się dziesiąta edycja wydarzenia pod nazwą „Eskapada. Poznaj swój region z przewodnikiem”. Koordynatorem akcji jest Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Toruniu. W tym roku przy współpracy z Muzeum Solca im. Księcia Przemysła został przygotowany spacer historyczny pt. „Czy w Solcu zawsze blisko… było na boisko?”. Uczestnicy spaceru przy pięknej pogodzie dowiedzieli się, gdzie kiedyś w Solcu znajdowały się boiska piłkarskie. Po niektórych sportowych arenach naszego miasta nie zachował się już praktycznie żaden ślad. Nie każdy wie, że pierwsze boisko w Solcu zostało założone w 1923 roku i znajdowało się w pobliżu gazowni (dzisiejsza ul. Adama Mickiewicza). Pięć lat później zorganizowano boisko w Parku Miejskim. W miejscu tym do dzisiaj odbywają się mecze piłki nożnej. Nieco trudniejszym zadaniem było odnalezienie obiektu, który w latach 1946-1948 służył lokalnemu rywalowi Unii Solec – RKS Wicher. Aby odnaleźć to miejsce trzeba było udać się w okolice Osiedla Robotnicza. Ostatnim zapomnianym boiskiem, był plac na Osiedlu Toruńskim, na którym – biorąc pod uwagę remont stadionu w parku – solecka Unia doraźnie rozgrywała swoje mecze. W tym miejscu spacer został zakończony. Dziękujemy wszystkim za udział w wydarzeniu i tradycyjnie do zobaczenia na szlaku!

Łukasz Wojtecki

Na starcie spaceru przy soleckiej tężni.

W tym budynku znajdowała się kiedyś restauracja, w której dnia 12 lipca 1924 roku założono Klub Sportowy Unia Solec Kujawski.

W okolicach miejsca, w którym w 1923 roku powstało pierwsze boisko w Solcu.

Boisko w Parku Miejskim służy solecczanom już od 1928 roku!

W tym miejscu znajdowało się kiedyś boisko RKS „Wicher” Solec Kujawski.

Na Osiedlu Toruńskim, w pobliżu miejsca, w którym znajdowało się kiedyś boisko.