Strona główna » 2024 01 28 Rajd z Solca Kujawskiego do Nowej Wsi Wielkiej

2024 01 28 Rajd z Solca Kujawskiego do Nowej Wsi Wielkiej

Data: 28.01.2024 r.

Trasa: Stacja PKP Solec Kujawski – ul. Leśna – ul. Wiejska – Rudy – czarny szlak im. M. Wdowickiego – Rezerwat Przyrody Łażyn – Łażyn – żółty szlak im. Bł. Cz. Jóźwiaka – Dobromierz – Nowa Wieś Wielka

Długość: 20 km

Prowadził: Łukasz Wojtecki

Dnia 28 stycznia br. odbył się rajd pieszy z Solca Kujawskiego do Nowej Wsi Wielkiej. Rajd był częścią większego przedsięwzięcia, przygotowanego przez Stowarzyszenie Rowerowa Brzoza w ramach 32. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Na starcie rajdu – soleckim dworcu PKP – zgromadziło się łącznie 19 piechurów oraz miłośników Nordic Walking. Pierwsze kilometry rajdu wiodły w stronę Rud. Tam turyści zatrzymali się na chwilę przed pomnikiem upamiętniającym ofiary II wojny światowej, m.in. właścicieli miejscowego majątku – Leokadię i Zygmunta Zielonackich. Kilkaset metrów dalej, w pobliżu siedziby Leśnictwa Miejskiego znajduje się zadaszona wiata. Tam zorganizowano pierwszy postój. Dalsza droga prowadziła czarnym szlakiem im. Macieja Wdowickiego. Po kilku kilometrach uczestnicy rajdu dotarli na teren Rezerwatu Przyrody Łażyn, w którym chroniony jest stary drzewostan sosnowy. Ważnym miejscem na trasie rajdu był teren byłej wsi Łażyn. Znajduje się tam kamień z pamiątkową płytą poświęconą bł. Czesławowi Jóźwiakowi – członkowi tzw. „Poznańskiej Piątki” – który w 1919 roku urodził się w tej puszczańskiej miejscowości. Na spotkaniu szlaków czarnego i żółtego turyści spotkali innych uczestników niedzielnego wydarzenia – piechurów, biegaczy oraz miłośników Nordic Walking. Od tego momentu trasa wiodła żółtym szlakiem im. Bł. Czesława Jóźwiaka. Po pewnym czasie turyści doszli do punktu w którym można było napić się czegoś ciepłego, z czego skwapliwie skorzystano. Meta rajdu znajdowała się w Nowej Wsi Wielkiej. Przy siedzibie Ochotniczej Straży Pożarnej odbył się festyn, przygotowany w ramach 32. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Na mecie uczestnicy otrzymali pamiątkowe medale, mogli także liczyć na ciepły posiłek. Serdeczne podziękowania należą się p. Zbigniewowi Wiśniewskiemu ze Stowarzyszenia Rowerowa Brzoza, dzięki któremu piechurzy z Solca mieli zapewniony transport powrotny. Dziękujemy wszystkim za udział w rajdzie i tradycyjnie do zobaczenia na szlaku!

Na starcie rajdu przy soleckim dworcu PKP.

Na czarnym szlaku im. Macieja Wdowickiego.

W Rezerwacie Przyrody Łażyn.

Na terenie byłej wsi Łażyn.

Czas na coś ciepłego!

Wkraczamy do Nowej Wsi Wielkiej.

Na mecie rajdu.