Strona główna » 2024 04 06 XIV Rajd Długodystansowy „Tamtendyk”

2024 04 06 XIV Rajd Długodystansowy „Tamtendyk”

Data: 06.04.2024 r.

Trasa: Solec Kujawski – czarny szlak im. Jerzego Szafkowskiego – leśne drogi – żółty Szlak Puszczański im. Janusza Umińskiego – polana „Ułanka” – Szwedzka Góra – niebieski szlak im. Mariana Przybylskiego – Łąki Studzienieckie – Chrośna – żółty Szlak Puszczański im. Janusza Umińskiego – Dąbrowa Mała – Osiek Wielki – Glinno Wielkie – Góra Toruńska – Dąblin – leśniczówka Podlesie k. Gniewkowa

Długość trasy: ok. 40 km

Prowadził: Łukasz Wojtecki

Dnia 6 kwietnia br. Klub Turystów Pieszych PTTK „Horyzont” z Solca Kujawskiego zorganizował XIV Rajd Długodystansowy „Tamtendyk”. Tym razem trasa rajdu wiodła z Solca Kujawskiego do leśniczówki Podlesie k. Gniewkowa. Na starcie wędrówki – przy soleckiej tężni – zgromadziło się 27 piechurów. Pierwsza część trasy prowadziła przez Solec  do Drogi Krajowej nr 10. Po jej przekroczeniu uczestnicy rajdu wkroczyli do Puszczy Bydgoskiej. Kolejny raz piechurom dopisała pogoda, było ciepło i słonecznie – słowem wiosna w najlepszym wydaniu! Korzystając z żółtego Szlaku Puszczańskiego im. Janusza Umińskiego, turyści szybko dotarli do polany o nazwie „Ułanka”. W miejscu tym znajdowała się kiedyś niewielka osada – Trzcianka. Nazwa „Ułanka” z kolei nawiązuje do istniejącego  tam niegdyś ośrodka jeździeckiego. Dalsza droga prowadziła w stronę Szwedzkiej Góry. Tuż za nią turyści, korzystając już z niebieskiego szlaku im. Mariana  Przybylskiego skręcili w stronę Łąk Studzienieckich. Miejsce to o każdej porze roku wygląda pięknie, niemniej budząca się do życia przyroda jest szczególnie urzekająca! Półmetek rajdu nastąpił w Chrośnie. Tam przy miejscowej świetlicy, do grupy długodystansowej dołączyli miłośnicy pieszych wędrówek, którzy przyjechali z Gniewkowa. W ten sposób liczba uczestników rajdu wzrosła do ponad 70! Zanim wszyscy wyruszyli na trasę, z niespodzianką dla uczestników rajdu przyjechał Ryszard Siedel – wiceprezes Oddziału PTTK przy Klubie Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych w Bydgoszczy – który przekazał uczestnikom rajdu pamiątkowe magnesy z wizerunkiem patrona żółtego Szlaku Puszczańskiego. Następne kilometry wiodły właśnie żółtym szlakiem. Piechurzy minęli Dąbrowę Małą, Osiek Wielki i Glinno Wielkie. Jeden z postojów urządzono w pobliżu Góry Toruńskiej, a niektórzy śmiałkowie, podjęli się – udanej zresztą – próby zdobycia tego wzniesienia. Ostatnie kilometry wędrówki wiodły przez Dąblin, a następnie leśnymi drogami do leśniczówki Podlesie k. Gniewkowa. Łączna długość trasy wyniosła tym razem ok. 40 kilometrów. W zadaszonej wiacie w pobliżu siedziby leśnictwa uczestnicy rajdu mogli odpocząć, a także skorzystać z przepysznego poczęstunku. Na zakończenie rajdu wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy. Śmiało można uznać czternastą edycję Rajdu Długodystansowego „Tamtendyk” za udaną. Klub Turystów Pieszych PTTK „Horyzont” Solec Kujawski składa serdeczne podziękowania wszystkim, którzy pomogli w organizacji rajdu: Urzędowi Miejskiemu w Solcu Kujawskim, Urzędowi Miejskiemu w Gniewkowie, Nadleśnictwu Gniewkowo, Miejsko-Gminnemu Ośrodkowi Kultury Sportu i Rekreacji w Gniewkowie, Szkole Podstawowej nr 2 w Gniewkowie, Muzeum Solca im. Księcia Przemysła, a także osobom: Grażynie Bieniek, Januszowi Bożko oraz Mariuszowi Kwiatkowskiemu. Tradycyjnie do zobaczenia na szlaku!

Na starcie wędrówki przy soleckiej tężni.

Postój na terenie polany „Ułanka”.

Wspólne zdjęcie na Łąkach Studzienieckich.

Na żółtym szlaku w Chrośnie. Po tym jak grupę długodystansową wzmocnili piechurzy z Gniewkowa, liczba uczestników rajdu przekroczyła 70.

Jak jest przystanek – to musi być postój!

Ostatnie kilometry wędrówki.

Na mecie rajdu na terenie leśniczówki Podlesie k. Gniewkowa.