Strona główna » 2020 02 07-09 XV Zimowy Rajd Pomorski Stolemy

Data: 07-09.02.2020 r.

Trasa: okolice Kościerzyny

Długość: 21 km + 22 km + 16 km

Prowadziła: Iwona Linowska (K.T.P. Bąbelki)

W dniach od 7 do 9 lutego br. odbyła się XV edycja Rajdu Pomorskiego Stolemy. Organizatorzy rajdu: Oddział Gdański PTTK oraz Klub Turystów Pieszych „Bąbelki” tym razem zaprosili turystów z całej Polski do Kościerzyny. Tradycyjnie do wyboru były trasy: piesza, rowerowa oraz kajakowa.

Trzyosobowa reprezentacja naszego klubu wzięła udział w trasie pieszej, którą prowadziła kol. Iwona Linowska. Już pierwszego dnia na piechurów czekało sporo atrakcji. Start rajdu miał miejsce w Będominie. Znajduje się tam XVIII-wieczny dworek, w którym mieści się Muzeum Hymnu Narodowego. Po zwiedzeniu interesującej ekspozycji wyruszyliśmy na trasę. Dopisała pogoda! Było słonecznie i prawie bezwietrznie. Po pokonaniu ponad dwudziestu kilometrów doszliśmy do Kościerzyny. W pobliżu ładnie wyremontowanego dworca kolejowego znajduje się Muzeum Kolejnictwa. Kolekcja parowozów oraz innego sprzętu kolejowego robi wrażenie. Ponadto nasza grupa została oprowadzona po muzeum przez przewodnika. Tegoroczne Stolemy za swoją bazę obrały budynek Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 3 w Kościerzynie. Tam spotkaliśmy się z uczestnikami innych tras, w tym z kol. Anią z soleckiego Klubu Turystyki Rowerowej Torpedo. Ponadto kolejny raz zobaczyliśmy się z turystami z Klubu „Horyzont” z… Izbicy Kujawskiej, skupiających miłośników turystyki rowerowej.

Drugi dzień Stolemów rozpoczął się zwiedzaniem Muzeum – Kaszubskiego Parku Etnograficznego im. Teodory i Izydora Gulgowskich we Wdzydzach Kiszewskich. Poza możliwością obejrzenia ekspozycji plenerowej, nasza grupa zajrzała m.in. do wnętrza kościoła, klasy szkolnej czy dworku zarządcy. Ponadto w niedalekiej odległości od skansenu znajduje się wieża z pięknym widokiem na okoliczne jeziora. Również drugiego dnia pokonaliśmy ponad 20 kilometrów. Po zakończeniu trasy pieszej, można było jeszcze zwiedzić Muzeum Ziemi Kościerskiej oraz Muzeum Akordeonów w Kościerzynie. A i to nie był koniec atrakcji. Dla chętnych przygotowano grę miejską oraz imprezę na orientację.

Trzeci dzień zaczął się od… uroczystego zakończenia rajdu. Komendant Stolemów kol. Joanna Sylka – Nazaruk podziękowała turystom za liczne przybycie, oraz wszystkim osobom i instytucjom, które pomogły w organizacji imprezy. Tego dnia trasy były nieco krótsze. Nasza grupa pokonała dystans ok. 16 kilometrów, mijając rezerwat przyrody „Strzelnica” oraz miejscowość Owśnice, gdzie znajduje się tzw. Diabelski Kamień o wysokości 2,2 m oraz obwodzie ponad 13 metrów.

Kościerzyna oraz pobliskie okolice wywarły na nas bardzo pozytywne wrażenie, mamy zatem nadzieję, że uda nam się powrócić kiedyś w te strony!

Będomin. Przed Muzeum Hymnu Narodowego.

Pogoda do wędrówki była wyśmienita!

Na trasie…

W Muzeum Kolejnictwa w Kościerzynie.

Spotkanie dwóch klubów o nazwie „Horyzont”.

Dworek zarządcy. Fragment ekspozycji w skansenie we Wdzydzach Kiszewskich.

Wdzydze Kiszewskie. Widok z wieży na jedno z jezior.

Spotkanie w bazie z kol. Anią z K.T.R. „Torpedo” Solec Kujawski